Polowanie na Dzięcioła Czarnego (Dryocopus martius)

niedziela 14 Gru 2008 3 861 odwiedzin 10 komentarzy Tagi: , ,

Pięknie dzisiaj świeciło po 10.00. Postanowiłem znowu spróbować swoich sił w polowaniu na sikorki a przy okazji miło spędzić czas na łonie natury. Robienie zdjęć ptakom do łatwych zajęć nie należy – zatem nie nastawiałem się dzisiaj na nic szczególnego.


Idąc wzdłuż Odry usłyszałem charakterystyczny dla dzięciołów odgłos, jednak zdziwiłem się nieco tym co zobaczyłem

Nie znam się na ornitologii i nigdy się nie interesowałem ptakami – dlatego pierwsze co sobie pomyślałem to: „kruki też tak dziobem walą w korę?” 🙂 Podszedłem bliżej, ptak był bardzo wysoko, ale miałem na szczęście swój najdłuższy obiektyw – MTO 11CA 1000/10. Na początku zdjęcia robiłem z ręki, bo myślałem, że mi zaraz ucieknie, ale potem już spokojnie się rozłożyłem ze swoim statywem. Udało mi się zrobić kilka zdjęć przed chmurami, które niebawem nadeszły.

Dzięcioł Czarny

Dzięciął Czarny

Dzięcioł Czarny

Dzięcioł Czarny

Dzięcioł Czarny

Dzięcioł Czarny

W domu szukając informacji o tym ptaku natrafiłem na ciekawy artykuł Jacka Betlei (dział przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu), który pozwoliłem sobie tutaj przytoczyć:

„Ten wspaniały, duży ptak wielkości gawrona żyje we wszystkich większych lasach Polski, ale nie jest tak częsty jak inne dzięcioły.

Poza czerwoną czapeczką na głowie i jasnym potężnym dziobem jest cały czarny. Uważam go za jednego z najpiękniejszych ptaków naszych lasów. Lśniąco czarne upierzenie i karminowoczerwony wierzch głowy to bardzo oryginalne zestawienie. Duże rozmiary, potężny dziób i smukła sylwetka – to cechy, które, moim zdaniem, pozwalają na nadanie mu tytułu ptasiego władcy lasów.

Dzięcioł czarny wydaje także niesamowite odgłosy. Jak wszystkie dzięcioły potrafi bębnić na gałęzi i ze względu na rozmiary swojego dzioba robi to wyjątkowo głośno. Potrafi bębnić na grubych konarach, które najmocniej rezonują. Oprócz bębnienia, wydaje też bardzo oryginalne dźwięki. W locie często odzywa się głosem, który można porównać do bardzo szybkiego uderzania dwoma patykami o siebie.

Inne donośne głosy są przeciągłe, jęczące i można je usłyszeć z daleka w lesie. Kto je pierwszy raz usłyszy, nie widząc ptaka, zapewne nie skojarzy, że wydaje je dzięcioł.

Dzięcioł czarny jest największym ptasim drwalem w lesie. Nie ścina wprawdzie drzew, ale kuje ogromne dziuple o otworze wlotowym tak dużym, że można włożyć tam rękę. Dziuple wykuwa w starych sosnach, bukach czy dębach z reguły wysoko, na wysokości kilkunastu metrów.

Taka dziupla to pionowe pomieszczenie w kształcie worka wydłubane dziobem w pniu drzewa. Na jego dnie bez żadnej wyściółki przez prawie miesiąc dorastają młode dzięcioły. Tuż przed wylotem młode ptaki są już tak duże, że ledwo mieszczą się w niezbyt obszernej dziupli i opuszczając gniazdo od razu potrafią dobrze latać.

Dzięcioł czarny co roku wykuwa nową dziuplę, w której znosi 3-4 białe jaja i wychowuje swoje młode. Natomiast stare dziuple są wykorzystywane przez inne ptaki.”

10 komentarze do “Polowanie na Dzięcioła Czarnego (Dryocopus martius)”

 1. Parusater pisze:

  Gratuluje wspaniałej obserwacji! Dzięcioły czarne faktycznie są ogromną rzadkością … niestety wiąże się to też z ludzką gospodarką leśną… czarne potrzebują starych drzew, które są nagminnie wycinane :/
  Fantastyczna seria zdjęć, niejeden ornitolog/ptasiarz zzieleniałby z zazdrości! Jeszcze raz gratulacje !!! 🙂
  Beata

 2. Kamil pisze:

  Skubany, odrąbać tą gałąź chciał, czy jak? :LOL: ale tak na serio – śliczny jest. Nie miałem pojęcia, że tak ładnie upierzone dzięcioły walą w korę w naszych lasach 🙂

 3. Wojtek pisze:

  Dziękuję 🙂 To było bardzo miłe spotkanie z tym pracowitym ptakiem 🙂

 4. Bodzio pisze:

  NIesamowite masz te zdjęcia też sie musze kiedyś wybrać gdzieś w las 😛 pozdrawiam

 5. modraszka pisze:

  Sliczne zdjecia,ale ptak jeszcze fajniejszy,u nas w Borach Tucholskich tez mamy dzieciola czarnego

 6. Wojtek pisze:

  Dzięcioły to bardzo fotogeniczne ptaki 🙂

 7. Wojtek pisze:

  Hehe – polecam (Y) (i nie wiem czemu po tylu latach dopiero odpisuję na ten komentarz 😉 )

 8. hanna jannkowiak pisze:

  Proszę o radę.Dzięcioł szykuje/wyrąbuje/ sobie dziuple w górze ,przy dachu w fasadzie mojego domu.Dobrał się już do steropianu.Czy go wypłoszyć?Czy może zrobić większe szkody?

 9. Wojtek pisze:

  Pani Hanno – osobiście nie orientuję się w tym temacie, aż tak, więc znalazłem bardzo interesujący artykuł w internecie, który sądzę, że może Pani pomóc: http://www.otop.org.pl/ptasie-porady/niszczenie-budynkow-przez-dziecioly/ Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia z dzięciołem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


©2008-2017 Wojciech Grzanka. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obrazy oraz inne treści nie mogą być reprodukowane

w żadnej formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.