Nornica Ruda (Myodes glareolus)

środa 3 Mar 2010 20 220 odwiedzin 13 komentarzy Tagi: ,

Nornica Ruda

Wody podniosły się dość mocno – co sprawia, że nie mogę dostać się w swoje ulubione miejsca „polowań na ptaki”… Poza tym ostatnio coś mi one nie dopisują (nie liczyć sikor, których mam już po dziurki w nosie 😉 ). Dlatego też tym bardziej się ucieszyłem jak pewnego dnia w oddali zobaczyłem tą „myszkę” (bo wtedy nic innego mi do głowy nie przychodziło co by mogło to być). Bardzo ruchliwe stworzenie i bardzo bojaźliwe – jak tylko usłyszała odgłos sikory zaraz biegiem zawracała do swojej nory. Musiałem podejść bliżej by się na nią „zasadzić”. Siedziałem sobie tak i czekałem kiedy znowu wyjdzie, kiedy nagle…

…nie wiem jak to się stało: „myszka” stała tuż obok „mojego” drzewa za którym się schowałem 🙂 Byłem dobrze zamaskowany i pewnie to sprawiło, że raczej wzbudziłem jej zaciekawienie niż strach.  Świetnie, bo dzięki temu miałem zbliżenie większe niż się spodziewałem 🙂 Najbardziej jestem zadowolony z powyższego ujęcia  – typowy „atlas”, pasujący do poniższego opisu:

Jeden z drobniejszych gryzoni nornikowatych występujących w Polsce. Średniej wielkości, o wydłużonym ciele i średnim, słabo owłosionym ogonie, pokrytym pierścieniowatymi łuskami. Długość tułowia  do 10 cm, ogona do 5 cm, ciężar ciała ponad 30 g. Oczy duże, pyszczek lekko zaostrzony z wąsami, uszy duże szerokie, zaokrąglone, cienkie. Nozdrza różowawe, nieowłosione. Charakteryzuje się szarym ubarwieniem sierści futerka grzbietowej strony ciała z odcieniem rudawym, często mocno zaznaczonym. Boki i brzuszna strona ciała jest szara, a ogon zwierzęcia jest dwubarwny. Siekacze  mają kształt dłutowaty, ciągle rosną, a ostrość zachowują dzięki temu, że szkliwo znajduje się jedynie na przedniej ich powierzchni, zęby trzonowe o niskich koronach, z trzema rzędami guzków. Buduje system korytarzy tuż pod powierzchnią ziemi lub w gęstym runie. Świetnie wspina się po pniach i gałęziach drzew.

(Wikipedia)

Nornica Ruda

Nornica Ruda

Nornica Ruda

13 komentarze do “Nornica Ruda (Myodes glareolus)”

 1. Chustka pisze:

  Na początku też myślałam, że to po prostu myszka :-[ Okazało się, że to nornica ruda :-S (H) Bardzo (L) podoba mi się pierwsze zdjęcie (~)

 2. Kamil pisze:

  Śliczny pluszak 🙂 Tylko coś mi nie pasuje… nie widać pierścieni na ogonie 😉

 3. Orillo pisze:

  Piękna nornica 😀 jeszcze trochę, a zaczniesz nam tu popielice pokazywać 😉

 4. barteKamera pisze:

  Nie dość, że patrzysz w górę, to teraz zaczynasz jeszcze w dół patrzeć. Zaskakujesz. Pozdrawiam.

 5. River pisze:

  Świetna mysza! 🙂
  Jesienią, podczas prac polowych (wykopki, zbiór buraków) można spotkać dziesiątki różnistych gryzoni. Niektóre są tak zakręcone, że łatwo je złapać w rękę (jak ktoś lubi:) ). Polecam do fotografowania małe gospodarstwa gdzie te prace są wykonywane ręcznie.

  A tak przy okazji pytanko – skąd te ostre cienie, paliłeś do niej z lampy?? 🙂

 6. Wojtek pisze:

  Nie ma „pierścieni”, bo pewnie nie przepada za takimi „błyskotkami” 😛

 7. Wojtek pisze:

  Wygląda jakby była ogromna… a to takie maleństwo – można by jej „makro” robić 😉

 8. Wojtek pisze:

  Popielice? Jak ja mało wiem o przyrodzie 🙁 Nawet nie wiedziałem o istnieniu takiego zwierzątka :-O Mam nadzieję, że kiedyś i ją „złowię” (P)

 9. Wojtek pisze:

  Bartku – trzeba patrzeć pod nogi: po naszym przypadkowym spotkaniu na wałach mało co nie wszedłem w Żmiję Zygzakowatą :-O

  P.S. Mam nadzieję, że dobry materiał nakręciłeś – ładna pogoda była (H)

 10. Wojtek pisze:

  Witam 🙂 Ja raczej należę do tych co nie łapią w ręce gryzoni 😉 ale sfotografować – bardzo chętnie (P) – tylko kto mnie wpuści na swoje gospodarstwo 😉

  Ostre cienie – to efekt mocnego słońca ( (O) 12:06 ) a nie lampy – choć przyznaję, że trochę tak to wygląda (Y)

 11. ssswora pisze:

  czasem spotykam w lesie takie cudeńka jak to… ale wymieniamy spojrzenia i myszy/ nornice/ zające zaraz znikają. Bardzo dobre zdjęcia. (Y)

 12. Wojtek pisze:

  Ja mam podobnie, ale tą udało mi się zaciekawić swoim „leśnym strojem” 😉

 13. werka pisze:

  mogles wiecej napisac (H)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Wszelkie prawa zastrzeżone. Obrazy oraz inne treści nie mogą być reprodukowane w żadnej

formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

©2008-2020 Wojciech Grzanka.