Podróż w czasie – wystawa

niedziela 29 Kwi 2012 12 260 odwiedzin 34 komentarze Tagi:

Jelcz-Laskowice – miasto, w którym mieszkam od urodzenia, obchodzi swoje 25-lecie  (^) . Sam od paru lat prowadzę stronę Jelcz-Laskowice i okolice, na której staram się w ciekawy sposób pokazywać otaczające nas życie. Wszystko w formie panoram, tak aby jak najszerzej udokumentować przemijający tutaj czas oraz pokazać osobom, które dawno temu wyjechały z tego miejsca, jak dzisiaj ono wygląda. A tym, którzy planują tutaj zamieszkać, czy też są tu od niedawna, zachęcić do odwiedzenia wielu ciekawych i urokliwych miejsc, czy wręcz do poznania interesującej historii tych okolic. Z tej okazji zostałem poproszony przez dyrektora MGCK o wykonanie zdjęć oraz zrobienie fotomontaży:

„Nietypowe fotografie, łączące stare z nowym, staną na placu Jana Pawła II. Podstawą są stare fotografie  miejsc i obiektów, których już nie ma. Na stare czarno-białe zdjęcia nałożono nowe, wykonane w tych samych miejscach. – Uzyskany w ten sposób efekt pozwala na swoistą podróż w czasie – mówi Łukasz Dudkowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. Aranżację łączenia zdjęć wykonał Wojciech Grzanka. Otwarcie nastąpi 1 maja o godzi. 10.00.” (cyt. z Gazety Powiatowej-Wiadomości Oławskie).

Trzeba dodać, że całość nigdy by nie powstała bez Wojciecha Połomskiego, który dzięki swojemu zaangażowaniu w poznawaniu historii naszego miasta, dotarł do tych wszystkich bezcennych, starych fotografii, które same w sobie są ciekawe i zasługują na osobną wystawę  😉 Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam (Y) A dla tych, którzy nie będą mogli zobaczyć wystawy na żywo – zaktualizuję we wtorek (1.05.12) ten wpis o wszystkie pozostałe fotografie 🙂

Aktualizacja 01-05-2012 | Wszystkie zdjęcia zostały właśnie dodane 🙂

Wioska indiańska

ul. Bryłyul. Bryłyul. Alej Wolnościul. Alej WolnościBoisko SP Nr 2ul. BożkaJelczul. Partyzantówul. Oławskaul. Piastowskaul. Piastowskaul. Tańskiegoul. Tańskiegoul. Tańskiego 

34 komentarze do “Podróż w czasie – wystawa”

 1. basia pisze:

  Jelcz-Laskowice to piękne okolice 😉 bardzo ładnie..:)

 2. Magda pisze:

  A betonowe koła za drewnianą wioską jeszcze nie zostały ustawione w tunel…ale to było dawno! Moim zdaniem teraz jest lepiej:)

 3. Wojtek pisze:

  Witam Cię imienniku,
  dziękuję za wspomnienie mojej osoby. Podobnie jak Ty, żywię nadzieję, że „NASZA” wystawa spodoba się mieszkańcom. Pozdrawiam serdecznie

 4. orillo pisze:

  Świetna robota Panowie (Y)
  Cieszę się, że będzie można u Ciebie zobaczyć pozostałe prace, bo nie wiem, czy będę mógł zobaczyć wystawę na żywo 🙂

 5. vitoos pisze:

  Świetny pomysł na połączenie starego z nowym 😉

 6. chustka pisze:

  Nie mogę się doczekać tej wystawy (P) 🙂

 7. Wojtek pisze:

  Zgadzam się – mimo iż niezbyt wielkie to miasteczko – to okolicą nadrabia sporoooooo…. 😉

 8. Wojtek pisze:

  Na tych betonowych kołach mój sąsiad rozbił sobie głowę (N) Mimo takiego niebezpieczeństwa pamiętam, że i tak często się tam bawiłem (Y)

 9. Wojtek pisze:

  Jak mógłbym nie wspomnieć – przecież bez Twojej kolekcji zdjęć nie powstała by ta wystawa! (Y) Wielkie dzięki za to, że masz taką pasję związaną z naszym miastem i dokumentujesz oraz utrwalasz wszystkie historyczne niuanse związane z miejscem, w którym razem mieszkamy 🙂

 10. Wojtek pisze:

  Z tego co mi wiadomo to będzie ona przez kilka dni, więc może jakoś Ci się uda 😉 a jak nie – to z przyjemnością zapraszam tutaj we wtorek 🙂 Dzięki!

 11. Wojtek pisze:

  Pomysł może i fajny, choć oczywiście „niezbyt oryginalny” – bo wiele już takich wystaw powstało w innych miastach – jednakże zobaczyć coś takiego w miejscu, gdzie się człowiek wychowywał to już całkiem co innego (Y) 🙂

 12. Wojtek pisze:

  No to się cieszę – może razem się wybierzemy i zobaczymy jak to wyszło – bo od momentu oddania zdjęć na płycie – nie miałem na nic wpływu 😉

 13. Wojtek pisze:

  Wojtku,
  dzięki. To miasto, mimo że mniej ma lat niż ja, to jest dla mnie ważne. Cieszę się, że udało mi się choć tyle ocalić. Te zdjęcia są niesamowite, ale i tak mam niedosyt i żałuję, że nie udało się więcej ocalić. Ale może jeszcze gdzieś, ktoś coś ma i pobudzony tym co zobaczy odezwie się do nas.
  Co do samej wystawy, to zżera mnie ciekawość jak to wszystko będzie wyglądało. Ale mam nadzieję, że będzie ok.
  A i chyba nam musi ktoś fotkę zrobić- w końcu to „nasze” wspólne dzieło.

 14. Wojtek pisze:

  I ja mam więcej lat niż nasze miasto (H) , ale to właśnie jest w tym wszystkim fajne – widzieliśmy jak ewaluowało na naszych oczach – jak z miejsc, w którym ludzie trzymali kury i króliki wyrastały nowe mieszkania, jak puste pola zmieniały się w całe osiedla, jak nie było „supermarketów”, a na parkingach stały pojedyncze samochody… można by tak długo wymieniać 😉

  Mimo iż były to inne czasy a my byliśmy zbyt młodzi do tego co teraz robimy (ja fotografuję nasze miasto – Ty piszesz książki z nim związane) – to tak sobie myślę – że teraz to doceniamy i staramy się nadrobić to wszystko, by nigdy historia tego miasta nie zginęła gdzieś zapomniana przez wszystkich… bo przecież Jelcz-Laskowice to miasto niezwykłe 🙂

 15. Kamil pisze:

  Fajnie, że projekt wreszcie się sfinalizował 🙂

 16. Wojtek pisze:

  No – też się cieszę i mam nadzieję, że kilku osobom się spodoba to co zobaczą 😉

 17. Irek pisze:

  Oglądam i muszę stwierdzić że aż tak bardzo to się te J-L nie zmieniło 😉 w każdym razie nie na widokach na osiedla.

  Za to z pewnością zmieniły się obszary których akurat na zdjęciach nie ma a szkoda… zapewne nie było materiałów. Ciekaw byłbym widoków na „delikatesy” – aktualnie „biedronka i spółka” , na przychodnię, na zespół szkół w J-L, na staw czy na aktualne miejsce gdzie jest Intermarche czy osiedle domków np. plac słonecznikowy :D. Warto focić, żeby za 10-20 lat można było kontynuować projekt 😀

 18. Wojtek pisze:

  Masz rację, a dodatkowo powiem, że sama wystawa tych starych fotografii była by chyba jeszcze lepsza! Wtedy to były inne czasy – nie każdy miał aparat a dzisiaj? Nie ma chyba takiego miejsca, które nie zostałoby sfotografowane chociaż komórką 😉 Takie stare fotografie to istne skarby.

  Co do zmian i wartości takich robienia zdjęć – to przez te 7 lat od kiedy robię panoramy naszego miasta już na niektórych zdjęciach można zauważyć jak ten czas leci!

  Nie ma już sklepiku, nie ma betonowego murka na boisku, jest za to „żółty dom” 😉
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2009/07/25/ul-piastowska-zima-2/

  Wyremontowany pałac UMiG już tak nie wygląda:
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2009/07/25/filary-palacu-umig-jl/
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2009/07/27/palacyk-umig-jelcz-laskowice/

  „Galeria Sarel II” dopiero stanie w miejscu „drewnianych bud”:
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2009/07/25/centrum-zima/

  Nie ma już „Namiotu Euro 2008” – a przed nami „Euro 2012”!:
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2009/07/25/namiot-euro-2008/

  Biedronka przed przebudową:
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2009/08/09/biedronka/

  Stary i lubiany przystanek już też został „zmieciony przez kierowcę BMW” (N)
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2009/07/29/glowna-ulica-j-l/

  Bricomarche… a już niedługo obok powstaną mieszkania, sklepy, parkin podziemny…
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2009/07/26/bricomarche/

  Obiekty w trakcie budowy…
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2011/12/04/pawilon-uslugowo-handlowy/
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2011/12/04/pawilon-uslugowo-handlowy-tyl/
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2011/12/04/nowa-przychodnia/
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2010/04/07/budowla-na-grabskiego/
  http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2010/09/26/nowe-bloki-na-grabola/

  itd. itp… po resztę zapraszam na Jelcz-Laskowice.Grzanka.pl (Y)

 19. kriss pisze:

  maskara ale pozytywna zobaczyc zdjecia z mojego dziecinstwa i jedyna w swoim rodzaju wioske indianska na ktorej za dzieciaka bawily sie setki dzieciakow 🙂 ehh to byly czasy haha
  a pamieta ktos te mega wielkie wykopy wzdluz Olawskiej i jak tam sie szalalo? 🙂

 20. Wojtek pisze:

  Fakt – takie zdjęcia przywołują emocje z dzieciństwa (Y) Wioskę indiańską pamiętam dość dobrze, bo często tam czas spędzałem 🙂 A wykopy to nie tylko na Oławskiej, ale gdziekolwiek tylko były – to się zawsze coś tam ciekawego znalazło do zabawy 😉

 21. Irek pisze:

  hehe, na Oławskiej na wykopach to pamiętam jak strzelaliśmy się gliną 😀

 22. Wojtek pisze:

  Generalnie to wszędzie, gdzie była glina = była dobra zabawa na długie godziny 😀

 23. WLADYSLAW M. pisze:

  czy ktoś pamięta cegielnie . tam gdzie sa bloki po prawej stronie jadac na wiadukt . a może ma ktoś zdjęcia -proszę umiescic na faceboku.

 24. krystian pisze:

  super że można cofnąć się w czasie i mile powspominać inicjatorom dziękuję

 25. Wojtek pisze:

  Cała przyjemność po naszej stronie 🙂

 26. Wojtek pisze:

  Ja pamiętam, ale zdjęć niestety nie posiadam.

 27. Justyna pisze:

  super zdjęcia. Widok na ten drewniany plac zabaw miałam z balkonu. Wiele pięknych wspomnień z dzieciństwa wiąże się dla mnie z tym miejcem.Dziękuję za publikacje

 28. Wojtek pisze:

  Cała przyjemność po mojej stronie – w przenośni i dosłownie 🙂 Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa 🙂

 29. sylwester pisze:

  Szkoda ze wogole Hirszfelda niepokazane Panie Wojtku znajdz cos

  1. Wojtek pisze:

   Bardzo bym chciał, ale nie mam w swoich zbiorach innych zdjęć niż tych tutaj: http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/tag/hirszfelda/

 30. Jacek pisze:

  Podróż sentymentalna SUPER !!! pozdrawiam

  1. Wojtek pisze:

   Dzięki Jacku za odwiedziny – pozdrawiam serdecznie! 🙂

 31. Jadwiga pisze:

  Dziękuję za wspaniałe wspomnienia że starego osiedla, miło oglądać gdzie się mieszkało 40lat temu.

  1. Wojtek pisze:

   Cała przyjemność po mojej stronie 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Wszelkie prawa zastrzeżone. Obrazy oraz inne treści nie mogą być reprodukowane w żadnej

formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

©2008-2020 Wojciech Grzanka.