Prozopagnozja

piątek 4 Sty 2013 2 843 odwiedzin 6 komentarzy Tagi: ,

Agnozja twarzy, z gr. πρόσωπον = „twarz” + αγνωσία = „niewiedza” – zaburzenie powstałe na skutek uszkodzenia mózgu, polegające na braku rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a także ich wyrazu emocjonalnego. (źródło: Wikipedia)

6 komentarze do “Prozopagnozja”

 1. jordan-j4 pisze:

  Witam. Śledzę Pana prace publikowane na stronie, i wi ększość mnie zachwycała bądź wywoływala efekt zauroczenia. Ta praca pierwszy raz mnie przeraziła, nie wiem czy taki byl Pana zamiar twórczy? Pozdrawiam.

 2. Wojtek pisze:

  Witam serdecznie.

  Muszę przyznać, że podczas tworzenia swoich fotomontaży nigdy się nad tym nie zastanawiam jaki efekt na końcu przyniosą. Ludzi jest tak wielu i każdy ma inną wrażliwość: coś co przeraża jednego, u drugiego może być zupełnym stanem obojętności…

  „Prozopagnozja” powstała jak większość moich prac – bez specjalnego planu, szkicu czy chęci propagowania jakiejś większej idei. Myśli, które się kotłują w mojej głowie potrafią i mnie samego zadziwić. To taki rodzaj natchnienia / weny twórczej – dopada znienacka i sam do ostatniego piksela nie wiem co dokładnie zobaczę.

  Moim zdaniem, to co przekazują nasze oczy do mózgu – uaktywnia w nim te rejony, które odpowiadają za nasze skojarzenia, wspomnienia, przypuszczenia, myśli… więc koniec końców – każdy obraz jest jakby katalizatorem / zapalnikiem tego jak w naszej głowie są te wszystkie „puzzle” poukładane.

  Osobiście mam tak często, że postrzeganie różnych obrazów zmienia mi się z czasem. Coś co mnie zachwycało teraz jest przeciętne a emocje, które wywoływało kiedyś teraz są zupełnie inne.

  Bardzo dziękuję za miłe słowa komentarza i pytanie.

  Pozdrawiam 🙂

 3. orillo pisze:

  Jest w tej pracy coś przykrego, smutnego…ale we mnie strachu ona nie powoduje 🙂

 4. Wojtek pisze:

  Każdy widzi to inaczej i ma racje – to jest chyba najciekawsze (Y)

 5. Bogdan pisze:

  Spooky……brrrrrrrrrrrrrrrrrrr :-O

 6. Wojtek pisze:

  Boo! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Wszelkie prawa zastrzeżone. Obrazy oraz inne treści nie mogą być reprodukowane w żadnej

formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

©2008-2020 Wojciech Grzanka.